Warsztaty z elektroniki, mikrokontrolerów oraz programowania odbędą się w dniach 18-19 lutego 2023 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii w sali komputerowej numer 1.07. Warsztaty są dedykowane dla studentów oraz doktorantów uczelni wyższych w Polsce, w ramach których uczestnicy zapoznają się z podstawami programowania płytek Arduino oraz rozwiną swoje umiejętności w tworzeniu prostych układów kontrolno-pomiarowych. Warsztaty będą prowadzone w środowisku Arduino IDE, zatem mile widziana jest znajomość języka C++, lecz nie jest ona wymagana.

Arduino to otwarto-źródłowa elektroniczna platforma, której serce stanowi 8-bitowy mikrokontroler firmy Microchip (dawniej Atmel) z rodziny AVR. Powstał jako proste narzędzie do prototypowania dla studentów bez doświadczenia w zakresie elektroniki i programowania. Umożliwia stworzenie układów kontrolno-pomiarowych takich jak: stacje pogodowe, płytki do pomiarów medycznych (EKG, puls itd.), systemy do automatyki domowej itd. Przez swoją prostotę Arduino zyskało zwolenników na całym świecie w szczególności w środowiskach „Makers”. Ze względu na rosnące zapotrzebowania płytki Arduino zaczęto rozwijać, dodając nowe wersje dedykowane różnym celom np. Internet of Things (IoT), pomiarom medycznym, budowie drukarek 3D czy systemów wbudowanych.

Cele warsztatów:

→ zapoznanie studentów oraz doktorantów z podstawami programowania mikrokontrolerów na przykładzie płytki Arduino,
→ rozwinięcie umiejętności elektronicznych studentów oraz doktorantów poprzez tworzenie układów kontrolno-pomiarowych,
→ zaprezentowanie uczestnikom rezultatów projektu ENGINE, w szczególności pokazanie bogatej oferty kursów on-line z zakresu elektroniki, mikrokontrolerów oraz programowania pod kątem sprzętowym.

Wydarzenie skierowane jest do sektora szkolnictwa wyższego i organizowane w ramach projektu: „Teaching on-line electronics, microcontrollers and programming in higher education” (Erasmus +, numer grantu: 2020-1-PL01-KA226-HE-095653).